آقای نوید نواده اباذر صحرائی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد سازه از دانشگاه لندن و دکترای سازه های هوا و فضا از دانشگاه امپریال کالج لندن می باشد. وی که بیش از یک دهه با هدف تحصیل مدارج علمی و استفاده از تجربیات علمی و عملی روز دنیا به انگلستان مهاجرت کرده است با توسعه روزافزون فعالیتهای مجموعه ها پس از کسب مدارج علمی با تحمل زحمات و تلاش در ارتقای علمی و صنعتی کشور و با برنامه ریزیهای مداوم و دقیق ازجمله جذب جوانان نخبه از دانشگاه های کشور آستین همت بالا زده است تا شاید بتواند میراث معنوی پیشینگان این مجموعه عظیم خدماتی، تجاری، صنعتی و پیمانکاری را به سر منزل مقصود برساند.

بدلیل حضور محدودشان در ایران، ما را برآن داشت تا ساعت قرارمان را برای 7 صبح تنظیم نماییم تا در ابتدای روز کاری در خدمت ایشان باشیم که در ذیل خلاصه ای از گفتگوی نشریه ما با ایشان را می خوانید:

 

*آقای دکترضمن عرض سلام ویژه لطفا برای ورود به بحث و آشنایی مخاطبان محترم نشریه بیوگرافی کوتاهی از خودتان را بیان بفرمایید؟

اینجانب نوید نواده اباذر صحرائی متولد 1366 در شهر تبریز پس از طی دوران تحصیلی تا مقطع دیپلم جهت ادامه تحصیلات وارد دانشگاه پلی تکنیک تهران در رشته عمران سازه شدم و در ادامه آن با اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه یرمنگام انگلیس و سپس در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه لندن و پس از آن جهت تکمیل تحصیلات عالیه در مقطع دکترای مهندسی در رشته سازه های هوا فضا در دانشگاه امپریال کالج لندن ادامه تحصیل دادم. با توجه به نیاز مجموعه های تولیدی و اقتصادی به علم روز و داشتن تسلط کافی به علم اقتصاد و مناسبات سیاسی جهانی که تاثیر شگرفی در هدایت اقتصادی مجموعه ها و آینده نگری پیشرفت آنها دارد، در سال های اخیر به تحصیل دوره تخصصی فوق لیسانس علوم اقتصادی و سـیاسی در مدرسه اقتصاد و سیاست دانشگاه لندن مشغول بوده‌ام.

*آقای دکتر مجموعه های تولیدی و خدماتی شما شامل چه شرکت هایی بوده و در چه بخش هایی فعالیت می کنند؟

این مجموعه در زمینه های متفاوت خدماتی ،پیمانکاری و تولیدی  فعالیت می کند. شرکت پارس ساختار در بخش تولیدی و پیمانکاری، شرکت های فولاد شهریار و توانا رام در بخش تولیدی و شرکت آشنا رام در بخش بازرگانی، هتل گسترش در بخش خدماتی فعال هستند. شرکت انرژی توان پارس ساختار در خصوص احداث نیروگاهها فعال بوده و شرکتهای ثبت شده در انگلستان با استقرار در دفتر لندن و ثبت شده در ترکیه مستقر در استانبول خدمات برون مرزی را به مجموعه ارائه می نمایند.

*در بخش پیمانکاری به شرکت پارس ساختار اشاره داشتید به قول خودتان عمود خیمه مجموعه ها و یا مادر تمامی مجموعه های تحت امر است، لطفا در این خصوص  توضیح بیشتری ارائه نمایید

شرکت پارس ساختار اولین و تنها شرکت رتبه یک  پیمانکاری رشته برق در نیمه شمال و غرب کشور بوده که از سال 63  راه اندازی شده و بیش از سه دهه در زمینه های مختلف فنی-مهندسی و پیمانکاری فعالیت کرده است.

از کارهای شاخص این مجموعه، بازسازی نیروگاه حرارتی برق تبریز پس از جنگ تحمیلی توسط مهندسین و متخصصان این شرکت و تهیه احداث پنستاک و تجهیزات نیروگاه آبی مغان می باشد.

ابداع و اختراع دکل های تک پایه خود ایستای بتنی در سطوح  ولتاژ 63 تا 400 کیلو ولت در این شرکت انجام و ثبت اختراع  داخلی و بین المللی شد. مزایای استفاده از دکلهای تک پایه بتنی فراوان بوده که از جمله بومی بودن کامل طرح و اجرای آنها و عدم نیاز مستقیم یا غیر مستقیم به ارز خارجی، اشغال فضای کم، عدم آسیب پذیری در قبال ضربه های بیرونی متداول، عدم امکان سرقت قطعات آن که در نواحی ای از کشور مشکل حاد تلقی می شود، دوست دار محیط زیست ، مقاومت ها در قبال بارهای مکانیکی و مدارا نمودن سازه با بار یا ایجاد تغییر شکل ها در بدنه اصلی و جلوگیری از تخریب کل سازه و همچنین در اغلب موارد برتری اقتصادی آن برخی از مزایای این نوع سازه ها می باشد و استفاده از آن مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است.

مطابق تصویب نامه شماره 26725/ت48462هـ مورخ 11/03/1393 هیئت محترم وزیران که به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب و جهت اجرا به بدنه دولت ابلاغ قانونی و لازم الاجرا گردیده، خرید هر نوع کالای خارجی اعم از قطعات آن یا کالای کامل ساخته شده، بصورت مستقیم یا توسط پیمانکاران که به نحوی تولید داخلی و معادل داخلی داشته باشد برای دستگاههای دولتی ممنوع نموده و مطابق لیست کالاهای پیوستی آن که با ذکر مستقیم نامه دکل های انتقال نیرو و دکلهای مخابراتی در ردیف 140 آن مسطور است، خرید کالاهای فوق منع قانونی دارد که متاسفانه بعضاً توسط دستگاههای دولتی رعایت نمیگردد.

طی دهه های گذشته، با تلاش و زحمت  کارکنان مستعد و خلاق و زحمت کش توانستیم همه این کارها را انجام بدهیم. باید یادآوری کنم که همه کارهای مهندسی پارس ساختار را در داخل مجموعه انجام داده ایم.

فعالیت و اجرای پروژه های مختلف در کشورهای دیگر نیز یکی دیگراز فعالیت های پارس ساختار می باشد که این فعالیتها نمود عینی توانایی و توانمندی کشورمان را به مردم دنیا به اثبات میرساند.کشورهای منطقه بویژه کشورهای آذربایجان، لبنان، سوریه و عراق پتانسیل های خوبی برای فعالیت های ما دارند. برای فعالیت های اقتصادی بین المللی، دولت ها وظیفه آماده سازی  زیر ساخت های سیاسی را دارند و نقش اصلی به عهده بخش خصوصی است که بتواند وارد این بازارها شده و از پتانسیل های آن استفاده کند. در این راستا می توان به فعالیت های بین المللی شرکت در اجرای خطوط انتقال در جمهوری آذربایجان و جمهوری خود مختار نخجوان اشاره داشت. البته سال 2010 قبل از شروع جنگ در سوریه در حال مبادله قرارداد و آغاز اجرای پروژه خط انتقال نیروی 220 کیلو ولت دیر الزور - مرز عراق در طول 70 کیلومتر در این کشور بودیم که متاسفانه با به آشوب کشیده شدن اعتراضات و  شروع جنگ توسط بعضی از کشورهای بیگانه منطقه و گروهک های معاند بشریت مانند داعش و ... در این کشور این طرح اجرا نشد و البته اکنون با اتمام جنگ و بازگشت آرامش باید دوباره در این کشور جنگ زده که نیاز به اجرای پروژه های مختلف بویژه در حوزه نیرو دارد به طور جدی وارد شویم. خبر خوبی که روزهای گذشته در این خصوص شنیدم راه اندازی معاونت اقتصادی در وزارت خارجه کشورمان است و این امکان فرصت ویژه ای خواهد بود تا  بخش خصوصی از ظرفیت های خود در این کشورها و مراودات بین المللی استفاده کنند.در این کشورها و مراودات بین المللی استفاده کنند.

*آقای دکتر تامین نیروی برق همواره از دغدغه های اساسی مسئولین در سالهای متمادی علی الخصوص ماه های اخیر بوده است با توجه به زمینه های مرتبط کاری شرکت پارس ساختار آیا در این زمینه هم برنامه و فعالیتی داشته اید؟

نیروی برق مولد اصلی اشتغال است و خوشبختانه رئیس جمهوری و هم شخص دکترخدابخش استاندار آذربایجان شرقی بر این امر همواره تاکید دارند. در این راستا نیروگاهها نیازمند زیر ساخت و خوراک  بویژه گاز هستند که باید تامین گردد. اجرای نیروگاه آبی مغان، احداث نیروگاه های بادی در کوه عون بن علی تبریز برای تولید انرژی پاک توسط شرکت پارس ساختار اجرایی و عملیاتی شده است.

 اخیرا برای احداث نیروگاه 127 مگاواتی اقدام کرده و با مشکل گاز و انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق مواجه شده ایم، اما شاهد بودیم که نیروگاه 3هزار مگاواتی را کلنگ زنی کردند!!! در این میان هماهنگی پایین بین دستگاهها، بخش خصوصی را به شدت اذیت می کندکه برای رسیدن به پیشرفت و توسعه بایستی این مشکل رفع شود.

در زمینه احداث نیروگاه ها، مجوز احداث نیروگاه های دی جی(تولید پراکنده)  25 مگاوات در شهر جدید شهریار، 25 مگاوات در شهرک صنعتی آخولا و 8 مگاوات در شهرک صنعتی بعثت توسط شرکت پارس ساختار و شرکت های همکار اخذ شده است. نیروگاه تولید پراکنده (دی جی) در شهر جدید شهریار در مرحله توجیه اقتصادی بانکی هست و بزودی کار احداث آن آغاز میشود. دو نیروگاه دیگر هم در دست پیگیری هستند.

نیروگاه های تولید پراکنده با وجود پایین بودن راندمان تولید انرژی  فواید زیادی دارند از جمله اینکه باعث می شود تا خطری که نیروگاه های بزرگ را در شرایط خاص تهدید می کند در قالب پدافند غیرعامل تکرار نشود و مقادیری برق نیاز ضروری همواره تامین گردد.

بر اساس آمارها تا کنون 200 مگاوات برای احداث نیروگاه های پراکنده در آذربایجان شرقی ظرفیت ایجاد شده اما بخش خصوصی هنوز نتوانسته است از این ظرفیت بهره لازم را بگیرد. بر خلاف آذربایجان شرقی در استان زنجان احداث نیروگاه های پراکنده بخش خصوصی خیلی فعال بوده وتوانسته اند مقادیر قابل توجهی را از این طریق دراستان زنجان ایجاد کنند.

*فعالیت در عرصه نیرو و سابقه مجموعه شما در این زمینه لاجرم ذهن هر خواننده ای را بسمت آب این عنصر اساسی می برد آیا در این زمینه هم فعالیتی انجام شده است؟

طرح انتقال آب ارس به تبریز یک پروژه حیاتی می باشد که با سرمایه گذاری خارجی انجام خواهد یافت اما متاسفانه به دلایلی انجام نمی گیرد. قطعا بدون انتقال آب ارس در آینده تبریز با مشکل بزرگی در کم آبی مواجه خواهد شد همچنین احیا دریاچه ارومیه نیز تا حدودی به اجرای این طرح وابسته است.

در حالیکه در اواخر دهه 80 که درآمدهای سرشار از فروش نفت در کشور داشتیم بودجه لازم اجرای این طرح حیاتی تامین نشد !! و پس از کش و قوسهای فراوان در سال 92 این طرح  به مناقصه رفت تا از فاینانس استفاده شود و سال 92 با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت اجرای این طرح کلنگ زنی شد. دو کنسرسیوم ایرانی و ایرانی-چینی برای انجام این طرح تشکیل شد.کنسرسیومی که شرکت پارس ساختار هم عضو آن است کنسرسیوم ایرانی است که 7 شرکت رتبه یک پیمانکاری و مشاوره کشوری در زمینه برق، آب، راه، ابنیه و... عضو هستند. اما این طرح تا پایان دولت دهم اجرایی نشد. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده انتخاباتی شخص دکتر روحانی مبنی بر احیا دریاچه ارومیه امید ها برای اجرایی شدن این طرح پررنگ شد که امیدواریم با توجه به طی پروسه طولانی مراحل قانونی از ابتدای سال آتی اجرای پروژه عملیاتی شود.

*در بخش خدماتی مجموعه، هتل گسترش در قلب شهر تبریز با سابقه ای کهن قرار دارد. ورود بخش خصوصی به این هتل بدلیل ابقاء نام گسترش همواره از دید سرمایه گذاری ها در استان مغفول مانده است ! بفرمایید چگونه و با چه اهدافی بفکر افزودن هتل به مجموعه خود افتادید؟

در حالیکه طی چند سال اخیر بر اساس اصل 44 قانون اساسی، خصوصی سازی های زیادی در استان انجام شده اما همانطور که میدانید اکثرا با مشکل مواجه شده اند و نتوانسته اند به حفظ ثبات و یا روند رو به رشد برسند، ولی به نظر من واگذاری هتل گسترش به بخش خصوصی یکی از بهترین و موفق ترین واگذاری ها بوده است. این مجموعه پس از خرید هتل تاکنون اقدام به بازسازی 11 طبقه از 13طبقه هتل با هزینه خود نموده و بیش از 150 میلیارد ريال هزینه که تماما شخصی و بدون استفاده از تسهیلات دولتی بوده انجام داده و چندین برابر درآمدمان در این هتل اقدام به نوسازی و بازسازی کرده ایم چراکه نگاه بلند مدت داریم و این هتل را آبروی شهرمان در پذیرایی از میهمانان می دانیم. بویژه با توجه به رویداد مهم انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال جاری بازسازی و ارتقا خدمات هتل گسترش امری ضروری بود که خوشبختانه عملیات بازسازی ما در هفته های آخر اسفند ماه به اتمام می رسد و با شروع رسمی رویداد تبریز 2018 در سال 97 هتل گسترش با امکانات بیشتر و اتاق های مدرن در اختیار میهمانان شهرمان در نوروز 97 و بویژه تبریز 2018 خواهد بود تا میهمانانی که به تبریز مراجعه می کنند با خاطره خوب و پذیرایی به یاد ماندنی در این هتل لحظات خوشی را از شهر تبریز در ذهن خود به یاد داشته باشند. رویداد تبریز 2018 پتانسیل بسیار بزرگی در راستای معرفی شهر تبریز و فرهنگ مردم تبریز و این زیرساختهای ماندگار ابنیه ایی، اجتماعی و فرهنگی است و باید همه باهم از مسئولین دولتی، سرمایه گذاران بخش خصوصی و حتی خود مردم کوچه و بازار دست در دست هم دهیم و از این فرصت طلایی نهایت بهره را ببریم.

علاوه بر اینها در هتل به دنبال بهره معنوی نیز هستیم. الان شرکت های تولیدی و صنعتی در دنیا نقش مهمی در جامعه دارند که نقش مسئولیت های اجتماعی نامیده می شود. ما نیز در هتل گسترش به دنبال ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی خود و حمایت از برنامه های اجتماعی، همگانی و نیکوکاری هستیم و سال آینده   برنامه های بیشتری در این خصوص اجرا خواهد شد.

*از فعالیت ها در حوزه صنعت و تولید به عنوان بخش هایی از  مجموعه نام بردید.توضیحاتی هم از این واحد های تولیدی بفرمایید؟

شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز تولید کننده ورق های گالوانیزه گرم و شرکت توانا رام تولید کننده شمش های آلیاژی دو واحد دیگر صنعتی و تولیدی مجموعه هستند. شرکت فولاد شهریار اولین تولیدکننده ورق گالوانیزه با ضخامت تا 5/3 میلیمتر و تنهاترین شرکت تولید ورق گالوانیزه در شمالغرب کشور می باشد. مهندسی طراحی و ساخت این شرکت کاملا بومی بوده و تنها چند مورد قطعات خاص را مجبور به واردات شدیم. جالب است که در روزهای اول امضا سند برجام بودیم که توانستیم با استفاده از برجام مجوز واردکردن بخشی از این قطعات ماشین آلات را از دولت آلمان بگیریم.

با کمک جوانان پرتلاش و متخصص ایرانی در حالیکه تعداد محدودی شرکت تولید ورق گالوانیزه در کشور  وجود دارد توانستیم تولید انحصاری  ضخیم ترین ورق گالوانیزه کشور را در دست بگیریم. همانطور که مستحضر هستیدآذربایجان شرقی قطب تولید لوازم خانگی است و مصرف زیادی در کارخانه های تولیدی داریم که اکنون با راه اندازی این شرکت کارخانه های تولیدکننده لوازم خانگی  می توانند  به راحتی ورق های لازم خود  از4/0 میلیمتر تا 5/3 میلی متر را از محصولات تولیدی شرکت ما تهیه کنند. این شرکت طی قریب به  4 سال  توسط یک تیم زحمت کش و متخصص طراحی و راه اندازی شد.

در شرکت توانا رام ابتدا به دنبال ذوب فولاد و تولید آلیاژهای موردنیاز و راه اندازی خط نورد وتولید نبشی های صنعتی عمدتاً مورد استفاده در ساخت دکلهای انتقال نیرو در صنعت برق بصورت همزمان بودیم اما رکود اقتصادی سالهای گذشته در بازار کشور و کمبود نقدینگی در مجموعه، باعث شد که در فاز اول تولید فولاد مورد نیاز را راه اندازی و به تولید شمش فولاد اقدام کردیم.

البته در راه اندازی این واحد سختی های زیادی را متحمل شدیم که ذکر آن در حوصله این صحبت نیست برای تامین برق مورد نیاز مصیبت ها کشیدیم در این راه مدیرانی عوض شدند و آنقدر طولانی نمودند که برخی قوانین تغییر پیدا کرد و کلی مکافات کشیدیم.

در مهرماه 92 کار احداث واحد توانا رام را شروع کردیم و در اسفند 94 با پیگیری ها مکرر و تلاش های شخص جناب آقای مهندس پور مهدی معاون محترم عمرانی استانداری و واحد حمایت از سرمایه گذاری، بالاخره شرکت توزیع برق تبریز و شرکت شهرکهای صنعتی استان توافق کردند که به واحد تولیدی ما در شهرک صنعتی آخولا برق بدهند و صورت جلسه شد، اما  بعد از آن صورتجلسه نیز کارشکنی ها ادامه داشت تا اینکه شهریور 96  مجوز ما صادر و جالب است که بازهم تا دو ماه پس از مجوز صادر شده، موفق به استفاده از برق نبودیم.

عدم رسیدگی 4 ساله و استیصال از پیگیری های بی نتیجه در این راه ما را خیلی اذیت کرد اما بالاخره این واحد با تلاش و کوشش و پیگیری های بسیار و خستگی ناپذیر راه اندازی شد که توان تولید شمش های فولادی از آهن قراضه و آهن اسفنجی را دارد.

*در پایان صحبت ها مشکلات خودتان را با توجه به عدم حضور مستمرتان در ایران و تاثیر آن در انجام امورات مجموعه را بیان فرمایید.

عدم حضور فیزیکی من در مقاطعی از سال مشکلی هست که صرفا از خودم ناشی می شود اما جور آن را باید همه همکارانم بکشند امری که همواره من را آزار می دهد. از طرفی حجم انبوه وظایف، برنامه ها و مسئولیت های محوله در امر تامین بودجه لازم برای اداره مجموعه که در وضعیت اقتصادی کنونی با مشکلات عدیده مواجه بوده است ما را برآن می دارد که فشار سرپا ایستادن و پیشرفت در انجام این مسئولیت اجتماعی و جمعی را با هم تحمل کنیم. من هم به نوبت خود این پیام همکاران را شنیده و آن را کمترین عکس العمل مثبت ایشان می دانم مثبت از این لحاظ که این عزیزان با تلاشهای وافر خود پاسخ اطمینان و اعتماد متقابل را داده اند و همواره مدیران مجموعه را شرمسار صداقت و تلاشهای خود کرده اند.

*در آستانه سال نو و آغاز بهار طبیعت چه پیامی به کارمندان و کارگران پرتلاش مجموعه دارید؟

از همین جا از کلیه همکاران پرتلاش، متعهد و متخصص خودمان که در این مجموعه ما را در راه رسیدن به اهداف تعیین شده کمک و یاری می رسانند تشکر و قدردانی می کنم و سالی پر از لحظات شیرین و شادکامی در کنار اعضای خانواده محترمشان آرزومندم و امیدوارم در سال جدید نیز همانند سال های گذشته شاهد کسب موفقیت های بی شمار در کنار هم باشیم. همگی با هم از خداوند متعال بخواهیم تا ایران اسلامی مقتدر، امن و آباد و با اقتصادی قوی و متکی به خود در سال های پیش رو برای کل کشور عزیزمان روزی نماید. انشاءالله

 

*از شما تشکر می کنیم بخاطر وقت ارزشمندی که در اختیار نشریه گذاشتید.

شنبه 14 تیر 1399


دولت تا آخرین دقیقه پای کار است | تلاش دولت برای پیشبرد امور کشور در قالب افتتاح طرح های عمرانی، ابلاغ برنامه های مرتبط با جهش تولید و ساماندهی بازارهای مختلف نشان می دهد که دولت تدبیر و امید، علیرغم جنجال‌های غیرمنصفانه، سال آخر فعالیت هم با همان عزم سال نخست پای کار مردم و کشور ایستاده است.              رشد مصرف برق بخش صنعت در روز تعطیل | میزان مصرف برق صنایع روز گذشته (جمعه) از مرز پنج هزار مگاوات عبور کرد و به پنج هزار و ۱۵۳ رسید.              همتی: کسری بودجه دولت بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود | رییس کل بانک مرکزی گفت: تا آنجائی که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعاً، بهتر از سالهای قبل مدیریت می‌شود. ‌              روحانی: در دولت یازدهم و دوازدهم هر ۲ ماه یک سد مخزنی را افتتاح کردیم | رییس جمهوری گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم توانستیم هر دو ماه یک سد مخزنی ملی، هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب و هر ۵٠ روز هم یک تصفیه خانه آب شهری افتتاح کنیم.              پانار